Valgus deformitesi ayak

Valgus deformitesi, ayak - tehlikeli bir hastalık olduğunu ifade distortion metatarsophalangeal eklem: başparmak hastanın önemli ölçüde sapma doğru yol ihlali yürüme ağrısı ve diğer hoş olmayan sonuçlar doğurabilir.

Вальгусная deformasyon ayak

Kadınlar daha eğilimli halluks valgus veya eğitime sözde "kemik" kendi ayakları üzerinde. Haklı bu onları daha zayıf ligamentous cihaz, aynı onlar gibi ayakkabı giymek, aşırı yüksek topuklu bir zaman riskini artırır başlangıç ilerlemesi patolojik süreç.

Daha iyi anlamak için, nasıl bir tedavi ve düzeltmek valgus çözgü ayak göstermek nedenleri, özellikleri, hastalık ve işte önerilen tedavi için hasta bu tanı ile.

Tedavi

Tedavi valgus ayak eğriliği seçilen hekim tarafından ayrı ayrı: duyarlı, ilke, ihmali bir hastalık, deformasyon derecesi ve varlığı karakteristik belirtileri.

Geleneksel terapi kursu öngörmektedir:

 1. Masaj terapisi, tedavisi, ameliyat olmadan. Özellikle etkili küçük çocuklar için ayak olan daha kolay "hizalamak" ile özel bir massaging hareketleri.
 2. Egzersiz yapmak. Ders LFC olacak verecek bir etkisi de hastalığın ilk aşamalarında. Pratik böyle bir jimnastik hasta olacak evde.
 3. Tedavisi halk yolu vardır. Böyle bir araç mümkün değil tamamen bir kişinin kurtulmak sorunu, ancak, akıllıca seçilmiş güncel tedavi halk yemek tarifleri etkili olacak gidermek için iltihap, şişme ve ağrı.
 4. Düzeltme lazer uygulanan daha ileri durumlarda ihlalleri özellikleri ligamentous aparatı.
 5. Tapping ve kinesiotherapy bir valgus distortion için yapılan tesviye deforme fazlı kemik.

Geliştirmek için nasıl bir ayak kendi distortion? Tüm durumlarda gerçekleştirmek için masaj ve egzersiz tedavisi. Karar, tedavi ve geri deformed ayak gerekir doktorunuz, çünkü kendini sadece durumu kötüleştirebilir hasta.

Valgus deformitesi, ayak, çocuklarda ve yetişkinlerde çeşitli nedenlerle oluşabilir:

Ayakkabı deformasyon sırasında ayak
 1. Düz ayak. Bu gözlenen yarısından fazlası tüm hastaların deformasyon ayak. En sık teşhis enine düz ayak bir hızla bozulmasına yol açar bağ işlevi ve yerinden kemik.
 2. Progresif osteoporoz. Hastalık kışkırtır liç kalsiyum kemik doku değişimine neden kendi yapısı, bu nedenle, bir ayak daha kolay kendilerini katmaktadır.
 3. Aşırı kilo. Ayak çıkıyor çok büyük bir günlük yük (özellikle koşu). Hasta yavaş yavaş gelişir, düz ayak, sonra deformasyon.
 4. Genetik yatkınlık. İfade zayıflamış ligamentous makinede bir insan. Bu durumda riski eğriliği, ayak - oldukça yüksek.
 5. Daha önce geçirilmiş bir travma, kırık bir iş için kas ve bağ. Tehlikeli olarak kabul edilir, kemik kırıkları, çünkü yanlış coalescence zaten birkaç ay dur hasta olabilir önemli eğriliği.
 6. Ağır derecede endocrinological ihlalleri. Bu durumda gözlenen keskin at yarışı hormonal arka plan: gebelik sırasında ve menopoz kadınlarda ilerlemesi ile ağır endokrin hastalıklar (diabetes mellitus).
 7. Kullanımı, yanlış seçilmiş bir ayakkabı. Özellikle tehlikeli, dar ayakkabı, yüksek topuklu, çünkü o dengesiz dağıtır yük demek, ne bütün ağırlık aittir eklemi, başparmak, neden deformasyon.
 8. Akut sıkıntısı yararlı eser elementler, kas, bağ ve kemik dokusu elde değil yeterli "güç". Bu yol, onların zayıflaması gelişmesine katkıda eğriliği.
 9. Nöromüsküler hastalığı riskini artıran eğriliği ayak:

  • Down sendromu;
  • gut hastalığı;
  • çalışan formu artrit ve çeşitleri (romatoid artrit vb.);
  • felç.

  Yüksek risk - insanlar düzenli olarak vermekteyiz ayakları üzerinde büyük bir fiziksel yük (balerin, model, sporcular, vb.). Bir miktar teşhis deformasyon artar, yaşlılarda.

Şüpheli ayak eğriliği kişi yerine bir doktora başvurun. Yapan, tanı ve tedavi hastalıkları ortopedi ve traumatologist. Daha ileri durumlarda hasta danışmak gerekebilir cerrah ve endokrinolog.

Ayakkabı deformasyon sırasında ayak

Düzeltme sırasında ayak onu distortion kullanmak için tavsiye edilir özel ortopedik ayakkabı, çocuklar ve yetişkinler için tabanlık. Onların avantajları:

  1. Homojen dağılımı sağlanan yük.
  2. Çekme bacak yorgunluğu.
  3. Geliştirilmiş kan dolaşımı.
  4. Kilitleme başparmak pozisyonda (özellikle etkin bir şekilde uygulamak için özel ortopedik hizmetli - lastikler ve lastikler).

Ne ayakkabılar var sırasında distortion ayak? Özellikleri doğru ayakkabı seçimi:

 1. Ayakkabı doğru olmalıdır, boyutu, hiçbir şekilde сдавливать kişiye deforme eklem başparmak.
 2. Topuk ayakkabı, günlük kullanım için değil daha fazla olmalıdır 3 cm ve kadınlar için 2 cm erkekler için.
 3. Ortopedik ayakkabı yürütülmelidir kaliteli malzeme. İçin tavsiye edilir oldu, bir deri. Ne zaman distortion ayak hasta için zor olabilir almak, ayakkabı mağazaları. Uzmanlar, sözü geçen onu bir ortopedi bireysel standartlarına göre.
 4. Ayakkabı olmalıdır geniş kullanışlı topuk ve katı arka sekme olacak iyi düzeltmek topuk.
Ayak yorgunluğu — parlak bir işareti sorunları ayakları

Eğer bir kişi aşırı kilo ya da acı ifade flat feet, ayakkabı ona mutlaka yatırım ortopedik tabanlık. Onlar da ayrı ayrı üretilecek.

Giyen veri elemanları her gün gerekir. Sadece bu yüzden iyileştirmeler elde, eşit sağlanan ayakları üzerinde yük.

Tezahürü patoloji

Hastalık belirtisi - patolojik bir sapma başparmak. Geçerken bir hastalık, çalışan, form, sızıntı deformasyon yeteneğine sahip, çürük ve diğer ayak parmakları.

Karakteristik belirtileri:

 1. Eğitim "kemik" ayak alanında phalanx başparmağı ekleminde. Yürüyüş sırasında bu eğitim engel olacak bir kişi. Yavaş yavaş olacak отечным, kırmızı. Ufak bir dokunuş, kemikli bir adam başlayacaktır hissetmeye şiddetli ağrı, yanma hissi.
 2. Artan vücut ısısı, çalışan hastalığın ilerleyen aşamalarında, zaman deformasyon kışkırtır inflamatuar bir süreç.
 3. Eğitim cornflowers.
 4. Sık sık yorgunluk ayak.
 5. Şişme ayak ve bacaklarda.
 6. Tezahürü varis.
 7. Growing tırnak.

Hastalık yavaş yavaş gelişir. İlk olarak hastaların sorunları muzdarip ile profesyonel hizmet ve daha birçok boyama, bacaklarda görünür ilk acıyı. Eğer tedavi başlatılmadı, hastalık başlar, daha fazla ilerleme, tehdit tehlikeli komplikasyonlar:

 • gelişimi osteomyelit;
 • ilerlemesi kronik form bursitis, genellikle kabul festering dokuntu;
 • girilmesi enfeksiyon deformed alanı;
 • belirgin eğri, bir ölçüde zor bir hareket.

Belirlenmesi hastalığı

Kesin tanı için hastaya geçmesi gerekiyor, aşağıdaki tanı yöntemleri:

 1. Radyografi. Doktor reçete olabilir, fotoğraf çekimi üç farklı projeksiyonları için ayrıntılı olarak incelemek yapısı, derecesi çarpıklık.
 2. ULTRASONtanı zaman atanır ifade vakalarda yumuşak doku.
 3. Bilgisayar podometry. Sağlar, değişiklikleri değerlendirmek, hatta bu aşamada, hastalık henüz kışkırtır belirgin belirti.
 4. CT. Bu atanmış bir farklılaşma ayak deformiteleri, diğer olası hastalıklar.

Doktor muayene hasta. Onun aşamaları:

 1. Palpasyonla tespit etmek için bir ölçüde eğrilik, şişlik, kızarıklık.
 2. Açıklayıcı hükümler başparmak ile diğer parmaklar, ayak.
 3. Gözlem, yürüyüş, insanın tanımı, derecesi topallık.

Derlemek için klinik ortopedi sorar hastanın belirtileri hakkında, mevcut kronik hastalıklar, daha önce geçirilmiş bir travma.

Valgus deformitesi, ayak başparmağı, ayak

Önlemek çok daha kolay plano-valgus deformitesi, daha sonra gerek tedavi, egzersiz ve diğer yöntemler. Önleme ile uyum sağlar gibi öneriler uzmanları:

 1. Vazgeçmek, aşırı fiziksel aktivite ayakları üzerinde.
 2. Kilonuzu kontrol etmek, önlemek, obezite, ne zaman kilo verecek kas-iskelet sistemi üzerinde bir kişinin ek bir yük.
 3. Çocuklar, hangi ile doğum yüklü deformasyon ayağın sürekli giymek için ortopedik tabanlık ve gerektiğinde kullanmak için özel düzelticiler (hizmetli) 1 parmak.
 4. Kadınlar için arzu vazgeçmek uygulamalar rahatsız ayakkabılar, çok yüksek topuklu. Günlük kullanım için uygun bir ayakkabı ortalama bir platformda herhangi bir ortopedik ayakkabı yüksek taban.
 5. Önemli zamanında tespit ve tedavi herhangi bir hormonal sapmalar vücutta.
 6. Meşgul önleyici, su sporları (koşu, yüzme, jimnastik).Yararlı gerçekleştirmek için bir günlük sabah jimnastiği - hem çocuklar ve yetişkinler için.
 7. Zenginleştirmek için diyet yararlı maddeler için güçlü kemikler ve bağ.
 8. Çok yararlı sık sık yürümek, evde yalınayak. Yasaklamak hareket, yalnız носочках çocuklara da faydalıdır.
 9. Bir durgun bir iş yapmak, sık sık dinlenme molaları.

Valgus deformitesi ve diğer satın alınan eğriliği, ayak sınıflandırma MBK 10 var oda M21.

Ne zaman enflamatuar süreçte, güçlü ağrı hastalar için atanır ilaç tedavisi:

 1. NSAİİ atanır ödem, ağrı, inflamasyon. Bu tür ilaçlar şeklinde olabilir merhemler, jeller ya da haplar, (İbuprofen, Diklofenak).
 2. Ateş düşürücü atanır, yüksek sıcaklıkta (Parasetamol).
 3. Analjezikler kullanılır ağrıları (İbuprofen, no-spa).
 4. Akut hastalık için reçete olabilir intraarticular enjeksiyon ilaçlar (Hidrokortizon, Diprospan, vb.).

Hızlı ağrı kontrolü soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

Daha iyi önlemek için, böyle bir durum, daha sonra tedavi
06.08.2018