Operasyon sırasında halluks valgus ayak

Valgus deformasyon yaygın bir hastalık olarak da bilinen altında birkaç diğer isimler. Doktorlar hakkında halluks valgus ve halluks valgus düz ayak. İnsanlar değil, tıp ile ilgili, denir sadece: «kemik» ya da halus valgus.

valgus deformite tedavi işlemi

Patoloji belirlemek kolaydır. İç kısımları ile ayak görünür kalınlaşma şeklinde mısır. Zaman zaman bu acı ve yavaş yavaş boyutu büyür. Aynı anda ayak başparmağı başlar doğru saptırmak, ikinci parmak, ileri durumlarda criss-cross onunla. İle birlikte, estetik kusurları, ortaya ciddi bir sorun: yetersizlik kullanmak için ayakkabı, hatta bir günlük. Aşağıdaki aşamaları kalkınma hastalık haline artrit ve acayip kesecik iltihaplanması, yetersizlik, kendi kendine hareket.

En sık ilk parmak deforme kadınlarda tercih eden yüksek topuklu ayakkabı giymek (yukarıda 4 cm). Ayrıca, bu meslek hastalığı balerinler. Aşırı yük vermeyin, kendiniz hakkında bilmek hemen sonra zaman, zaman, durumu düzeltmek için zaten zor.

Cerrahi tedavi yöntemleri

Genel olarak tüm kaldırma işlemi halus valgus ayrılır minimal invaziv ve açık. Minimal invaziv düzenlenen küçük insizyon ile cilt üzerinde. Çoğu durumda bile gerek yok, dikiş atmak. Kurtarma hızlı ve kolay.

Açık operasyonel işlemler arasında üç kategoride:

Manipülasyon ve yumuşak kumaşlar ile dekore edilmiştir.

Örnek — işlem Mak-Gelin. Dissect kas ve bağ ayak. Zar etkilenmez. Müdahale etkili küçük suşları, yapılabilir durumda kontrendikasyon, yan kas-eklem sistemi.

Osteotomi.

Gerçekleştirilen yapay kırığı metatarsal kemik. Kırık alır doktor. Bundan dolayı düzeltilmiş pozisyonu ayak

Artrodez.

İşlem tarafından kullanılan ileri evre halluks valgus, gerektiğinde geri physiologic formu, eklem.

Doktor, tüm ona mevcut yöntemlerle müdahale seçer olanı sorunları çözer belirli bir hasta.

Ameliyat gerektirir bir ön hazırlık. Gereken sonuçları almak için bazı analizler. Bunlar arasında klinik ve biyokimyasal kan ve idrar testleri, kan sayımı ile dağıtılan coagulogram, testleri enfeksiyon yolla, kan yoluyla. Tayin elektrokardiyografi harcamak röntgen ayak (mutlaka bir iki görüntülendi).

Eğer kontrendikasyonlar kaldırma işlemi halus valgus tespit edilmiştir, kabul yöntemi, anestezi. Genellikle yeterli, yerel bir uyuşturucu.

valgus deformasyon tedavisi, operasyon endikasyonları

Distal osteotomi

En yaygın cerrahi yöntem, düzeltme halluks valgus, distal osteotomi. Ameliyatı aşamaları:

 1. İlk aşama

  Azotobacteria veya kaldır «kemik». Non licet durumlarda, bu aşama belki tek. Küçük bir kesi ile cilt ve hatta kesme olmadan, endoskopik silinir kendisi exostosis (kemik) ve iltihaplı eklem çanta.

 2. İkinci aşama.

  Uzaktan osteotomi. İle yapay kırık tesviye pozisyonu ilk metatarsal kemik. Yer kırık ipliklerin titanyum vidalar. Onlar temizlenmiş sonra, bir ay sonra kemik tamamen sonuç vereceğinden.

 3. Üçüncü aşama.

  Diseksiyon kas, sorumlu derivasyon başparmak.

 4. Dördüncü, son aşamasıdır.

  Takma başparmak physiologic konumda.

Cerrahi tedavi halus valgus: endikasyonları

Durumu düzeltmek için başparmak konservatif yöntemlerle belki çocukluk, ne zaman kemik iskelet daha ortaya çıkmaktadır. Diğer tüm durumlarda yardımcı olacak, sadece bir işlem. Temel göstergeler şunlardır:

 • rahatsızlık yürürken nedeniyle dayanılmaz bir ağrı;
 • sapma eklem onlarca derece;
 • önemli ölçüde bulging kemik çıkartın fırsat ayakkabı giymek;
 • ihlali pozisyon ayak, engel hareketi;
 • ödem başparmak;
 • inflamatuar bulgular ve diğer komplikasyonlar halus valgus.

Endikasyonları tanımlar doktor her hasta için bireysel olarak. Genellikle cerrahi yöntemler uygulanır zaman muhafazakar (geleneksel yöntemleri, ameliyat olmadan) olmak değil etkili.

Kontrendikasyonlar ameliyat tedavisi

Ameliyat çok etkili. Ne yazık ki, bir dizi vardır kontrendikasyonları zaman bunu gerçekleştirmek mümkün değildir:

 • bozulması ateroskleroz ve diğer ağır periferik damar hastalığı;
 • diyabetik ayak (dekompanse diabetes mellitus);
 • kan hastalıkları, pıhtılaşma bozukluğu;
 • bozuklukları sinir ve kan akımı herhangi bir ayak yeri;
 • pürülan enfeksiyon.

Hakkında mitler kaldırma işlemi halus valgus

İnsanlar arasında, orada birçok söylence ile ilgili cerrahi kurtulmak «kemik». Gidermek bazıları.

Yapamayacağı bir işlemi varsa, artrit ve osteoartrit. Aslında, bu hastalığın göreceli kontrendikasyonlar olarak kabul edilir. Operasyon mümkündür, sadece bir doktor tedavi için büyük bir dikkat ile.

Gereksiz ameliyat: kemik hala yakında artacak. Bir niteliksel edilmiş ve müdahale olasılığını yeniden geliştirme halluks valgus sıfır eğilimindedir. Nüks ortaya, ama son derece nadir.

Uzun bir süre oturup, hareket olmadan giymek ve alçı. Modern teknoloji bir fırsat bağımsız hareket zaten bir kaç saat sonra yordamı. Kemik özel tasarımları ile bir arada tutulur, bu nedenle zorunluluk döküm yok.

Olası komplikasyonlar

halus valgus tedavisinde cerrahi yöntem en güvenli. Komplikasyonlar vardır, son derece nadirdir. Arasında istenmeyen etkileri vardır:

 • uyuşmuş parmakları hasar nedeniyle sinir lifleri;
 • aşırı duyarlılık reaksiyonları (alerjik);
 • ihlali hacim hareketleri başparmak;
 • katılma enfeksiyonu;
 • derin ven trombozu;
 • meltdown kafası metatarsal kemik.
valgus deformasyon tedavisi, operasyon kurtarma

Gibi ameliyat sonrası kurtarmak

Son derece önemli bir iyileşme dönemi sonrası yapılan kaldırma işlemi halus valgus. O ise 4-6 ay. Ayrıntılı talimatlar için nasıl davranması, iyileşme süresi, doktor verir.

Vardır ve ortak noktaları rehabilitasyon hakkında bilmeniz gereken tüm hastalara.

İlk ve ikinci gün. Yatak istirahati. Hareket olabilir, ama daha iyi değil aktivnichat. Tutmak için tavsiye edilir ayak üzerinde yüksek bir konumda ve zaman zaman, eğer bir hayır ağrı, parmaklarını oynat.

Üçüncü gün. - Ebilmek başlamak yavaş yavaş hareket. Almak önemlidir, uygun ortez ve ayakkabı, bir ameliyattan sonra olması özel, kaldırma yükü ile ameliyat ayak parçaları. Çoğu zaman kullanılan ayakkabı Baruk (fransızca cerrah, bir icat), exonerandas ön bölümü ayak yürürken. İlk zaman alışmak için, kendilerini sağlamak için ek bir destek olarak baston veya koltuk değneği. Sonra üç-beş gün, onlar zaten ihtiyaç olmayacaktır.

10-14 gün. Bir süre doktora denetim. Bu durumda ciddi bir ameliyat bu her zaman hasta geçirmek klinikte. Tavsiye oturumlar terapötik egzersiz ve fizik tedavi. Uzun olması kendi ayakları üzerinde istenmeyen bir durumdur.

Sonra 1-1,5 ay artık bir ihtiyaç içinde orthez, ancak, ayakkabı, ameliyattan sonra daha iyi kullanmak için uygun ortopedik tabanlık.

Sonra 2 ay meşgul olabilir, egzersiz bisikleti ve yüzme havuzu.

Üç ay kadar devam edebilir şişme ayak ve ayak bileği. O zaman tavsiye uygulamak için serin kompres, sıkıştırma çorap giymek.

4-6 ay belki hareket ortez olmaksızın, yatak, özgeçmiş, spor yaparken giyilen topuklu ayakkabılar. Kaliteli restorasyon ve hızlı bir rehabilitasyon gerektirir lehine bir seçim yapmak için uygun geniş bir ayakkabı. Unutmayın koşulları yaratmak kendi ayakları için kötü bir durum değil, tekrar tekrar.

11.09.2018