Cerrahi müdahaleler sırasında Halus valgus

valgus deformasyon

Valgus deformasyon ayak (Halus valgus) – patolojik dönüşüm ilk metatatarsofalengeal eklem eklem. Hastalığın gelişimi takip başparmak ile diğer parmaklar deforme ayak. Tedavisi erken dönemlerinde yaygın olarak uygulanan her türlü ortopedik cihazların. Bu durumlarda,, ne zaman muhafazakar bir tıp güçsüz görüldüğü için cerrahi müdahale. Operasyon Halus valgus giderir ciddi ayak deformiteleri. Bir tür cerrahi müdahale şiddetine bağlıdır patoloji ve komorbid hastalık varlığı.

Hastalığın nedenleri

Halus valgus rahatsız yürüyüş sırasında ve görünümünü bozan, ayak. Buna ek olarak, hastalık yeteneğine sahiptir kan dolaşımını bozabilir, kışkırtmak için ortaya acayip kesecik iltihaplanması ve artrit. Görünüm Halus valgus neden olabilir:

 • Bozuklukları endokrin sistem;
 • Zayıflayan bağlar;
 • Sarkık boyuna ve çapraz tonoz ayak;
 • Yaş lezyon doku kemik;
 • Genetik konum.

Tıbbi uygulama içinde bir sürü kanıt Halus valgus kadınlarda en sık görülen ' e düşürülmüştür tercih ayakkabı yüksektir ve yüksek topuklu. Sık sık stop ölçülere sahip kadın, bazı meslekler, örneğin, balerinler. Gözlenen ve «kayırmacılık» Halus valgus – sık sık anne ve büyükanne hasta çok muzdarip benzer bir deformasyon. Erkeklerde bağ daha esnek ve daha güçlü, bu yüzden Halus valgus var teşhis çoğunlukla sonra yaralanma.

Belirtileri Halluks valgus

belirtileri

Erken Halus valgus doğasında sertlik ve rahatsızlık yürürken. İlerlemesini Halluks valgus genellikle eşlik acayip kesecik iltihaplanması – inflamasyon mukozal çanta ortak alan, aggravantes hastalığın seyri. Aynı görünür eklem ağrısı, yürürken ve bazen geceleri. Onlar farklı belirtiler – ancak somut kadar dayanılmaz, kesici ya da uzun, bir acı.

Stop kaybeder amortisman fonksiyonu. Daha fazla hastalık neden yeteneğine sahiptir değişiklikler, intervertebral disk ve kışkırtmak tezahürü dejeneratif disk hastalığı, osteoartrit. Ağrı sızlanan karakter bu aşamada Halus valgus görünür ve omurgada. Olmak olmadan hareket, hasta hissediyor akan bacaklarda ve şiddeti, ve sonra motor yük – ağrı.

Aynı zamanda eklem şişer. Artan, o düzeltir sinovyal kıvrımlar. Sonuç olarak, kıkırdak incelir, kemikleri zorlayıcı birbirine. Aşınma eklem yüzeyleri görüntülenmesine neden olan osteofit oluşumu – patolojik büyümeleri doku kemik.

Hastalığın gelişimi

Kademeli gelişim Halus valgus genellikle birçok hastalık teşhis, erken bir aşamada, ne zaman patolojik bozukluklar daha ayarlamak kullanarak geleneksel tedavi ve kullanılan özel cihazlar. Küçük bir mühür başparmağı tabanında ayak sık sık düşünün Mısır ve ondan kurtulmak için deneyin, alışılmış yöntemleri. Ama zamanla, «mısır», giderek sertleşir ve büyür, ağrı neden hareket.

Aşırı yük, hangi maruz kalan eklem iltihabı, kemik doku. Ne zaman başparmak vardiya açısı yaklaşık 30°, deforme, tüm ayak. Ortopedik bölmek boyunca Halus valgus üç aşamada:

 • I – parmak kayıyor dış kenar açısı en az 25°, metatarsal kemik içeri doğru – açı en az 12°;
 • II – parmak kayıyor dış kenar açısı 25°, metatarsal kemik içeri doğru – açı en az 18°;
 • III – parmak kayıyor dış kenar açısı 35°, metatarsal kemik içeri doğru – açı fazla 18°.

Önemli! Churn ayak yapısı – temel faktörü belirlemede yöntem cerrahi tedavi Halus valgus.

Cerrahi endikasyonları

Temel endikasyonları, cerrahi tedavi Halus valgus – ağrı sendromu, inflamasyon görünümünü ve lezyon kemik. Halluks valgus tedavi edilebilir, geleneksel yöntemlerle tamamlanması iskelet oluşumu – sadece çocuklar ve gençler. Yetişkin bir hastanın bu nedenle, hastalık sırasında yalnızca yavaş: ağrı durdurabilir, devam ettirebilirsiniz yükü belirli bölümler ayak ve uyarmak komplikasyon gelişimi.

tedavi yolları

Bir sorunu çözmek Halus valgus sağlar cerrahi tedavi. Operasyon planı Halus valgus ayak altında geliştirilen, belirli bir hasta – hastalık doğasında, çeşitli bulgular ve eşlik eden komplikasyonlar.

Türlü cerrahi müdahaleler

Seçim yapmak için bir yöntem, cerrahi müdahale etkileyen hava, hastalığın derecesini olumsuz değişiklikler kumaşlar, varlığı için ciddi bir kontrendikasyon. Orada fazla üç yüz çeşit cerrahi müdahaleler sırasında Halus valgus. Hepsi ana gruba ayrılır:

 • Etkileyen yumuşak doku;
 • Uygulanan kemik;
 • Birleştiren manipülasyonları yumuşak doku ve kemik.

Daha önce işlemi Halluks valgus excised eklem kafası. Böyle travmatik bir etkisi olmuş, daha sonra işlev bozuklukları, ayak. Şimdi ortopedik yapmak için tercih minus traumatica işlemleri.

Nazik tekniği

Minimal invaziv cerrahi gösterilen ilk aşamalarında patolojik süreçler. Onlar spekülasyon, manipülasyon, biraz etkileyen yumuşak doku ve tendon. Amaç bağışlayıcı teknikleri – rekreasyon estetik ve temiz hoş olmayan duyumlar hareket. Bu tür işlemler için izin hasta hızlı bir şekilde iyileşir. Ama kalır geliştirme riskleri halluks valgus ihlalleri daha sonra.

Bu işlemi yapmak için iki delik (3-4 mm) her iki tarafta ilk ayak. Kullanarak microtools, açık eklem bir çanta hastalığında genellikle sıkıştırılmış. Onun uzantısı üzerinden küçük bir kesi verir yükleme alanı ekseni parmak fizyolojik bir durum. Tamamen ortadan kaldırılması için eğrilik parmak bazı kemik rasp micro caedentes. Egzersiz sırasında manipülasyon uygulanan x-ray kontrolü. Özel kilitler kullanılır.

Rekonstrüktif cerrahi

çıkarma

Bu tür cerrahi müdahaleler üretmek uzunlamasına bir kesi uzunluğu 2-4 cm yer alan kenar düzlemine ayak. Başparmak genel olarak fizyolojik bir durum. Kemik birikmesi ortadan kaldırmak bölgesinde yer alan eklem ve parmak ve metatars canlandıran demet.

Üzerinde metatarsal kemik etkiler çeşitli şekillerde:

 • Austin, o herringbone (diseksiyon V veya L şeklinde) – küçük farkına göre başparmak (en az 17°);
 • Scarf (diseksiyon Z-şekilli) – orta ve ağır formlarda sapmalar parmak (17° ila 40°);
 • Akin (diseksiyon kama) – sık sık bir araya ile minimal invaziv yöntemleri.

Sonra osteotomi kemik parçaları klipleri kullanarak kompresyon vidaları titanyum. Onlar genellikle gerekmez almak. Sorunlarla karşılaşırsanız, titanyum hizmetli atan ayaktan üç ay sonra ameliyat.

Artrodez

Bu yöntem, en radikal bir cerrahi müdahale sırasında, Halus valgus arka osteoartrit. Üzerinde oluşturulur hareketsiz bir eklem. Ortadan kalkar ve ağrı sendromu, ve morbo articulari laborans tezahürü, kendisi deformasyon. Eksikliği eklem hareketliliğini etkilemez yürüyüş ve hastanın yaptığı aktivite.

Uygulanan artrodez, eğer diğer tedavi yöntemleri Halus valgus getirdi değil, beklenen bir sonuç. Bir operasyonel müdahale parçaları eklem sıkı bağlamak için, özel vidalar. Önce vidaları yüklemek, kaldırmak eklem yüzeyi ilk ayak ve kafa proksimal falanks ilk parmak. Fizyolojik yapısı ayak geri, semptomlar osteoartrit kaybolur.

Kontrendikasyonlar ve komplikasyonlar

Herhangi bir cerrahi manipülasyon kesinlikle kontrendikedir:

 • Ciddi patolojiler, bacaklarda kan damarlarının (ateroskleroz obliterans);
 • Diyabetik etkileri periferik sinir sistemi (diyabetik ayak);
 • Pürülan enfeksiyonlar;
 • Patoloji hematopoetik organlar.

Bir artroz ve artrit cerrahi tedavi uygulanabilir. Ama seçerek, bir şekilde operasyon Halus valgus, dikkate alarak ortaya çıkması olası komplikasyonlar gibi kendisi sırasında cerrahi bir müdahale ve iyileşme dönemi.

Operasyon sonrası Halus valgus Rekonstrüktif tür ortaya çıkar komplikasyonlar, doğal açık cavernous işlemler:

 • Enfeksiyon, doku;
 • Kan pıhtıları derin venlerde;
 • Aseptik nekrozu, ayak (son derece nadir görülür);
 • Kısıtlama fonksiyonel faaliyetleri ilk ayak;
 • İhlali, sinir demetleri;
 • Ödem alerjik nitelikte;
 • Bacaklarda uyuşma.

Komplikasyonlar gözlenir seyrek. Genellikle hasta, ameliyattan sonra iyi hissediyorum – ve genç, ve olgun bir yaş.

kurtarma

Kurtarma

Ameliyat sonrası hastalar atanır yatak istirahati. İlk gün için izin, yavaş yavaş geliştirmek bacak – ilk başta parmaklarını oynat. Üçüncü gün biraz gibi görünüyor. Doktor tam olarak ne giymek gerekir, ameliyattan sonra Halus valgus. İlk başta sadece ortopedik cihaz (ortez), soyulmuş yükü ile harmanlanmıştır maruz ayak parçaları. Doktor gözetimi altında hastanede hasta 10 gün ila 14 gün.

Su arıtma alarak önce dikiş gerekir sıvamak ayak polietilen. Pansuman olamaz kayma ve sulama, aksi takdirde ortaya çıkabilir hastalığın nüks. Olmadan yürümek ortopedik cihazlar izin verilen değil, daha önce altı hafta. Yer alan ayak ve alt bölümlerinden ayak bileği üç ay kadar sonra ameliyat Halus valgus kalıcı ödem. Onları rahatlatmak için soğuk kompres.

İçin hızlı kurtarma özellikleri ayak ve iyileşme ameliyat sonrası yaralar için kullanılır:

 • Masaj;
 • Elektroforez;
 • Yordam şok dalga terapisi;
 • Egzersiz, fizik tedavi, beden eğitimi.

İki ay sonra ameliyattan sonra Halus valgus hastaya tavsiye edebilir önleyici yüzme ve egzersiz bisikleti. Tam ameliyat sonrası rehabilitasyon Halus valgus, şehrin dört ila altı ay. Ancak zaman zaman ayak izler düzeltmek düzeyinde daha yüksek bir kafa. Yükleme onu değmez. Geceleri kullanabilirsiniz düzeltici atel. Ameliyat sonrası Halus valgus için tavsiye edilir masaj kemer ayak topu tenis.

Postoperational rehabilitasyon hızlandırmak için özel bir ayakkabı için tasarlanmış sabitleme bacak eklem ve veren, onlara baskıcı etkisi. Buna benzer bir ayakkabı giymek gerekir, en az üç ay. Yakın rahatsız ayakkabılar ve yüksek topuklu unutmak en iyisi.

Önemli! Gerekirse ameliyat, iki bacak üzerinde uygulamak için tavsiye edilir onların bir ara ile üç-altı ay.

Sonra kumar faaliyet Halus valgus gelişmiş teknikler hasta, hemen yürüyebilir. Ama çok önemli bir emanet taşıma işlemi yetkili bir servis teknisyeni ve gerçekleştirmek için tüm öneriler postoperatif dönemde.

11.09.2018